Haberler

Dean Smith, sahiplerinin Aston Villa'yı elit bir kulübe dönüştürmeye kararlı olduğunu söylüyor

Dean Smith, Aston Villa’nın Premier Lig’in zirvesinde mücadele etme tutkusunu ortaya koydu ve ekibinin en iyi uçuşun yerleşik düzenini bozmayı amaçladıkları için Leicester City’den ilham alabileceğini söyledi. Gelecek sezon Şampiyonlar Ligi elemeleri için mızrak dövüşü yapacaklarını öne sürmeden Smith, kendisinin ve kulüp sahiplerinin Villa’yı hedeflerine ulaşana kadar yukarı yönlü bir yörüngede tutmaya kararlı olduklarını söylüyor.

Villa üç kez şampiyonluk yaşadı. 2008 ve 2010 arasında Martin O’Neill’in altında arka arkaya altıncı sırada bitirdi, ancak kulüpten önce ilk dörde giremedi sonra sahibi Randy Lerner, proje için hevesini kaybetti. Smith, şu anki sahiplerin 4058 kontrolü ele geçiren milyarder işadamları Nassef Sawiris ve Wes Edens’in Villa’yı seçkin kılacak güce ve sabra sahip olduğunu söylüyor.

“Şu ana kadar sahiplerle olan etkileşimlerime göre, stratejik planı olan çok zeki iş adamları. Aston Villa için,” dedi Smith. “Bu planın bir parçası, gidip bu ligin üst kademeleriyle rekabet etmek. Kulübün oraya gitmesini istiyorlar, Aston Villa futbol kulübünün markasını tüm dünyada büyütmek istiyorlar. Ama bunun zaman aldığını da biliyorlar.

“Kurul görüşmelerimizde onlarla düzenli olarak konuşuyorum ve çok iddialılar ama anahtar kelime ‘stratejik’. Bir plan yaparlar ve sonra onu takip ederler. Her Aston Villa hayranı, bu sahiplerin yanında kendini emin ellerde hissedebilir.”

Smith, Villa’nın son yıllarda akademisine yaptığı artan yatırımı başarının dikkatli bir şekilde yetiştirilmesine bir örnek olarak gösterdi. Villa bu sezon FA Gençlik Kupası’nı kazandı ve Liverpool’u yenerek 0074 beri ilk kez kupayı kaldırdı. Smith, Villa’nın yaklaşımı ile Leicester’ın yakın zamanda kaydettiği ilerleme arasında benzerlikler görüyor.

Smith, “Altyapıya ve onların yepyeni eğitim alanlarına bakıyorsunuz, bu inanılmaz” dedi. “Sahiplerimiz, Aston Villa’daki antrenman alanımızda tam olarak aynı şeyi yapıyor. Umarım Midlands yeniden gelişir. Açıkçası şu anda aradığımız ve taklit etmeye çalıştığımız Leicester – ve umarım geçeriz.”

Premier Lig’deki ilerlemenin bir takım yükseldikçe zorlaştığının çok iyi farkında. “Hırslarımızı asla yumuşatmayan biri değilim çünkü hırslarımız ilerlemeye ve büyümeye devam etmek ama bence 17 den th, 11th’den tırmanmaktan çok daha kolaydır oradaki kulüplerin büyüklüğü nedeniyle ilk altıya veya yediye.”

Villa, Ekim ayında Smith’i atadıklarında Şampiyonanın alt yarısındaydı 2010 ve yönetici, o zamanlar öngörülen beş yıllık planın önünde olduklarını söylüyor. “Premier Lig’de en uzun vadeli sözleşmelere sahip en genç yaş grubuna sahibiz. Bunun üzerine inşa etmek istediğimiz şey bu… Bu oyuncuların daha iyi olacağını biliyoruz, onları daha uzun vadeli sözleşmelerle almak gerçekten önemli. Genç oyuncuları getirip değerlerini inşa etmekte sorun yok ama umarım oyuncular Ezri Konsa gibi Aston Villa’ya gelirler ve burada altı, yedi veya sekiz yıl geçirirler. Bunu yapıyorlarsa, kulüp ilerliyor demektir. Bu, ileriye dönük planın önemli bir parçası.”

Smith bu yaz bir dizi transfer yapmayı beklemiyor, ancak birkaç ekleme yapmayı planlıyor. “Yine gidelim ve nicelikten çok kaliteye geçelim… Geçen sezon aramıza girenlerle – Ollie Watkins, Emi Martínez, Bertrand Traoré ve Matt Cash – oldukça zeki olduğumuzu kanıtladık. Umarım aynısından daha fazlasını yapabiliriz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
tr_TRTürkçe