Haberler

Rangers'ın yenilmez sezonu son gün çöktüğünde oradaydım | Robin McKie

R son maçında Cumartesi günü Ibrox’ta kızgınlar Aberdeen oynuyor İskoçya Premiership. Maç, şampiyonlar için muhteşem bir sezonun sonunu getirecek. Kazanan veya sadece çizim yapan Rangers, en azından ile bitirecekler. ” puan ve lig yenilgisi olmadan en iyi sezondan geçecek.

Yine de, canlı bir şekilde hatırlayabildiğim gibi, Ibrox’ta böylesine gurur verici bir olasılığın ortaya çıkması ilk kez değil. Elli üç yıl önce, sezonun son maçında • Elli üç yıl önce, sezonun son maçında 27 Nisan 1968. Ve evet oyun Aberdeen’e karşıydı ve evet biliyorduk ki, Rangers kazanır ya da berabere kalırsa, lig sezonunu kaybetmeden geçirdikleri anlamına gelir.

Ama bu ilgi çekici şampiyonluk iddiasında tuhaf bir değişim vardı. Korucuların yenilmeme şansı vardı ama bu sezonun aksine ligi kazanacaklarından kesinlikle emin değillerdi. Ne münasebet. Daha sonra Jock Stein tarafından yönetilen Celtic, bir maç (Rangers’a karşı 1-0) kaybetti, üç maç daha berabere kaldı ve kalanını kazandı. Rangers beş berabere kaldı, geri kalanını kazandı ama çok daha az gol attı.

O günlerde bir lig galibiyeti için iki puan aldığınız göz önüne alındığında, aritmetik her iki tarafı da dengede bıraktı 61 Celtic’in büyük bir gol avantajına sahip olduğu sayılar. Sadece kendi sahasında Dunfermline’a karşı kazanamazlarsa Celtic ligi kaybederdi. Ve bunun için çok az olasılık vardı.

Yine de, on binlerce kişi, takımımızın ligde tüm sezon boyunca yenilmezlik başarısını kutlamak için Ibrox’a geldik ve kendilerini bunu yapmamaya hazır bir halde bıraktık. Kazan. Oldukça büyük bir başarı olabilirdi: İskoç futbolunun yenilmez kaybedenleri olan Rangers.

Ne yazık ki, bu imkansız başarı bile gerçekleşmeye mahkum değildi. Dave Smith, Rangers’ı 11 Dave Johnston, Aberdeen’e ulaşmadan önce. Sonra, ikinci yarının başlarında, genç bir Alex Ferguson onları liderliğe götürdüğünde Ibrox patladı. Aberdeen, yine Johnston aracılığıyla yanıtlayana kadar iyi görünüyordu. Korucular her şeyi Dons’a attılar ancak rakipleri son dakikada Ian Taylor’ın galibiyetini atması için ayrılmadan önce kararlıydı.

alex ferguson scores for rangers in a 5-0 league win at home against stirling albion in march 1968.
Alex Ferguson, Mart ayında Stirling Albion’a karşı evinde 5-0 ligde Rangers için gol attı 1968. Fotoğraf: Topfoto / PA

Gerçek bir hastaydı. Aberdeen oyuncuları, sessizliğe gömülmüş bir stadyumda sevinç duydular. Sonra yuhalama başladı ve kalabalık öfkelerini ve hayal kırıklıklarını, söylenmelidir ki, o sezon oldukça kötü kararlar almış olan Rangerların yönetimine döktü. Bunların başında, takımın zirvede olmasına ve Symon’un Ibrox’a altı lig şampiyonluğu, beş İskoç Kupası ve dört Lig Kupası getirmesine rağmen, yönetim kurulunun Kasım ayında Scot Symon’u menajer olarak görevden alma kararıydı.

Takımın eski İskoç futbolu hakimiyetinin yavaş yavaş dağılmasıyla birlikte Rangers’ın kaderinde köklü bir değişim gerçekleşmeye başladı. Stein’in Parkhead’deki ilk üç sezonunda Celtic’i yakın koşmuşlardı, ancak her seferinde kısa düşmüşlerdi. Aberdeen maçı son hakaretti.

Stein, altı sezon daha Parkhead’den hükmetti ve Celtic’i art arda dokuz lig galibiyetine götürdü. Buna karşılık, Symon ve kurtarıcıları kurtarmak için getirilen David White, iki sezondan daha az sürdü ve kulüpte herhangi bir büyük ödül kazanmayan ilk menajer oldu.

Ve böylece gitti Ibrox sadıklarının zihinsel sağlığı için çok fazla sezon boyunca – Rangers’ın Barselona’da Avrupa Kupa Galipleri Kupası finalinde Dinamo Moskova’ya karşı 3-2’lik galibiyeti haricinde) . Bununla birlikte, futbolda hiçbir şey kesin ve yerleşik değildir – nın Korucuları muzaffer yollarına geri döndüler ve sonunda Graeme Souness ve Walter Smith 80 ve 90 s.

steven gerrard celebrates rangers’ title triumph in march with fans gathered outside ibrox.
Steven Gerrard, Mart ayında Rangers’ın şampiyonluk zaferini Ibrox dışında toplanan hayranlarıyla kutluyor. Fotoğraf: Robert Perry / PA

Bu zaferler sırasıyla tersine çevrildi 1972 kulübün yönetici olmaya zorlandığı zaman tration ve İskoçya’nın en alt bölümüne düştü. Ancak diğer sekiz zorlu yılın ardından, takım bir kez daha İskoç futboluna hakim olmak için geri döndü ve şimdi kendini usta bir taktikçi ve usta bir motive edici kanıtlayan Steve Gerrard’ın rehberliğinde gelişti. Rangers’ın geleceği, kesinlikle futbol yönetiminde başarılı bir kariyere sahip olmaya mahkum bir adamın liderliğinde parlak görünüyor.

Bu nedenle, Cumartesi günkü maça kıyasla çok farklı bir arka plan olduğu açık. katlandığım ile 53 Yıllar önce. Korucular, dalmak üzere oldukları çukurdan çok farklı bir dalganın tepesindeler. Artık Ibrox’ta futbol için pembe bir gelecek olasılığı var . Ne kadar süreceği başka bir konudur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
tr_TRTürkçe