Haberler

Rodri: Busquets'in varisi artık yetenek avcılarının inancını haklı çıkarıyor

Bu makale Guardian’ın Euro’sunun bir parçasıdır 486 Experts’ Network, bölgesindeki en iyi medya kuruluşlarından bazıları arasında bir işbirliği. nitelikli ülkeler. theguardian.com, tarihinde başlayacak olan turnuva öncesinde her gün iki ülkeden önizleme yayınlıyor. Haziran.

Birçok harika futbolcu daha genç yaşlarından çıkmadan oyuna yenik düşer. Mahvolmaya giden yol her zaman aynı görünüyor: potansiyelle dolular, bir kulübün gençlik sisteminden geçerek A takım kadrosuna yükselirler, burada gerçekten derinlere atıldıklarında tüm insanların başına gelen bir şeyi deneyimlerler: hata. Sonra bir tane daha yapıyorlar, ardından birkaç tane daha ve şefkat hissetmek yerine, kritik anda koçlarının, onları korumak için orada olması gereken insanların onları terk ettiğini buluyorlar. Bir hatayla başlar ve bir travmaya dönüşür.

Daha çok Rodri olarak bilinen Rodrigo Hernández Cascante,

‘da Villarreal A takımına terfi ettiğinde. o yaşında. O sırada çeşitli Premier Lig kulüplerinde çalışan, uzman gözüyle ünlü bir izci, El Madrigal’e gidip onun oynamasını izledi ve hayretler içinde kaldı: “Rodri, en üst uçuşa hazır değildi ve onu gören bizler merak ettik. , ‘Nasıl oluyor da sürekli hata yapan bir oyuncuya karşı sebat ediyorlar?’

seviyesinde bile bariz olduğu oyuncular var. yıl ne olacaklar,” diye devam ediyor izci. “486 arasında Rodri’yi izleyen tek bir izci yok. ve 945 olduğu gibi gelişeceğini hayal etti. ve bugün Manchester City’de ve milli takımda gördüğümüz harika orta saha oyuncusu olacağını söyledi.”

İzciler değerli bir yeteneğin büyüdüğünü göremeyebilirdi, ancak Villarreal’de hiç şüphe yoktu. Rodri’nin birinci takıma terfi ettiği günden itibaren, ne olursa olsun onu korumaktan bahsettiler. Çocuğun içinde yüksek kaliteli bir oyuncu olmak için gereken tüm malzemelere sahip olduğunu bilecek kadar görmüşlerdi. 486 Copa finali gibi kanıtlar de Campeones Juvenil, İspanya’nın en önemli gençlik turnuvası.

Bu finalde Villarreal, İspanya’nın en başarılı akademilerinden ikisi olan Espanyol ile İspanyol futbol federasyonunun Las Rozas’taki merkezinde karşı karşıya geldi. Şu anda Alavés’in menajeri olan Javier Calleja, o sırada Villarreal’in akademisinin başındaydı ve bunu bir aydınlanma gibi anlatıyor.

“Rodri harika bir oyun oynadı” diyor. Espanyol son dakika golüyle durumu 2-2 yaptı ve uzatmalara gittik. O zaman onda öyle bir özgüven, öyle bir gurur gördüm ki, ‘Bunu en üst düzeyde yapmak için gerekenlere sahip’ dedim. Daha fazlasını istedi, hırslıydı, yenilgi canını yaktı.”

Calleja neden bahsettiğini biliyor. Villarreal, Malaga ve Osasuna’nın orta saha oyuncusu 230 ve 486, aldı 4880 A takımının sorumluluğunu almadan önce Villarreal’in akademisinde koçluğa ilk adımlarını attı. – sezon, tam olarak Rodri’nin kendisini Sergio Busquets’in varisi olarak kurduğu dönem.

“O iken 10 vizyonu onun ana özelliğiydi” diyor orta saha oyuncusunun “muazzam” olduğuna dikkat çeken Calleja bir oyunun ritmini yönetmek, gerektiğinde işleri yavaşlatmak veya onlara bir başlangıç vermek için zeka. Calleja, “Genç takımın kalp atışıydı” diyor.

rodri, portugal v spainrodri, portugal v spainrodri, portugal v spainrodri, portugal v spain
rodri, portugal v spain
77397573601811Rodri, geçen yıl Portekiz karşısında İspanya adına forma giydi. ‘486 arasında onu izleyen tek bir izci yok. ve 945 olduğu gibi gelişeceğini hayal etti. .’ Fotoğraf: Soccrates Images/Getty Images

Rodri’nin futbol merdiveninin dibinden zirveye yolculuğu zor oldu. Ancak güçlü bir gençlik geliştirme kültürüne sahip bir kulüp olan Villarreal’deki yöneticiler ve koçlar için hiçbir zaman endişe olmadı. Daha yola çıkmadan, yolculuğun neye benzeyeceğini hepsi biliyordu. Calleja, “Hata yaptıkları ve bunun sonuçlarıyla baş etmekte zorlandıkları için Primera Division’a sıçramayı asla başaramayan genç oyuncular var” diyor.

“Bazıları elit bir çevrede korktuklarını hissettikleri için, bazıları ise koçları onlara hata yapma özgürlüğü vermediği için. Oyuncular, ne kadar iyi olursanız olun, hataların kaçınılmaz olduğunu anlamalıdır. Önemli olan devam etmektir. Koç, oyunculara güven vererek bunu kavramalarına yardımcı olmalıdır. Sorun şu ki, sadece burada ve şimdiyi düşünen koçlar var. Oyuncunun eğitimini düşünmüyorlar çünkü anlık başarı arıyorlar.

“Rodri’nin potansiyeline sahip bir oyuncu gördüğünüzde, hiçbir oyun onun hakkındaki düşüncelerinizi değiştiremez. ”diyor Calleja. “Ona inanıyorsanız, bazen işleri batıracağını ve bunun size puanlara mal olacağını kabul etmelisiniz. Ama uzun vadede böyle bir oyuncuya teminat verirseniz karşılığını alırsınız. Sabır olmadan kimse profesyonel olamaz. Oyuncular hata yapabilmelidir.”

6840573530699

The Fiver

Rodri’nin en sık yaptığı hata, çok fazla şey yapma arzusuyla savunmasını korumasız bırakarak pozisyonunu kaybetmesine izin vermekti. Calleja, “Başlangıçta Rodri ondan beklediğimizden çok daha fazlasını yapmak istedi, yapması gerekenden fazlasını koştu,” diye hatırlıyor. “Sonunda yavaş yavaş doğru dengeyi buldu ve her zaman doğru yerde olmayı öğrendi. Şimdi orta saha oyuncularından herkesten daha fazla entelektüel talepte bulunan teknik direktör Pep Guardiola ile takım arkadaşlarının her zaman boşlukları doldurmasını sağlayan kişi Rodri.”

Rodri sahaya giriyor. Avrupa Şampiyonası, en başarılı döneminde orta sahayı kilitleyen bir ülke için kilit orta saha varlığı olarak. Kıtadaki saldırı ve en açıkta kalan savunma arasındaki köprü rolü, bir cerrah gibi çalışması gerektiği anlamına geliyor: hataya yer yok. Bu çok aşina olduğu bir duygu.

Diego Torres, El País için yazıyor

Onu Twitter’da takip edin @diegotorresro

İspanya ile ilgili bir taktik rehber için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
tr_TRTürkçe