Haberler

'Satın alamayacağınız bir yeteneği var': Chelsea'den Emma Hayes'in yapımı | Suzanne Wrack

“İşinde iyi olduğunu ne zaman anladım?” Sid Hayes diyor ki, 80 – Chelsea’nin menajeri Emma Hayes’in yaşındaki babası. “Size Londra Olimpiyatları hakkında bir hikaye anlatacağım.”

Hayes, Olimpiyat kadınlar futbol finali için Wembley’de babasının yanına otururken, tüm niyetleri ve amaçları işsiz. Sid, “Üç takımın [USA, Japan and third-placed Canada] madalyalarını topladıkları sahada bir tören vardı” diye hatırlıyor. Emma şöyle dedi: ‘Baba, bunları görüyorsun 51 orada insanlar var mı? Koçluk yaptım 40 onlardan. ‘ ‘Vay be, ama burada işsiz mi oturuyorsun?’ Diye düşündüm. Geri dönme vakti gelmişti. ” O ay, Ağustos 2012, Chelsea’deki işi aldı.

40 – bu ay Chelsea’nin önde gelen bir yıllık yaratma tarihi Kadınlar ilk Şampiyonlar Ligi finalinde ancak 2010 Chicago Red Stars tarafından kovulmuştu. Kız kardeşi Rebecca, “Kalbi kırılmıştı, kesinlikle harap olmuştu” diyor. “Biraz sertti – sanırım sadece beş maç kaldı. Bu, hayatının en büyük öğrenme eğrisiydi. İşte o zaman futboldan geri adım attı. ”

Abby Wambach gibi ABD’li uluslararası kişileri içeren bir Washington Freedom takımında danışman olarak görev yaptıktan sonra, Hayes Londra’ya döndü ve çalıştı. aile şirketi için, Covent Garden FX, bir döviz borsası.

“Sıradan bir şeye ihtiyacı vardı, ondan uzaklaşmak için, bakalım [coaching] gerçekten ne yapıyorsa yapmak istedi, ”diyor Rebecca. “İnsanlar ona telefon ediyordu, farklı kulüplerde yer almasını istiyorlardı, ancak değerlendirmek, gözden geçirmek ve sadece aile için bir şeyler yetiştirmekten zevk almak için bu zamana ihtiyacı vardı. Yazılım sistemleri kurdu, web siteleri kurdu, başka bir seviyeye taşıdı. Babamın asla anlayamayacağı parayı internete koydu. ” Hayes’in Chelsea yapısını takip eden herkes için model tanıdık geliyor.

Hayes, Londra’dan Western New York Flash için teknik direktör olarak çalışarak futbol sularında ayak parmağını tuttu. transferlerde kime tavsiyelerde bulundu, kazanan bir takımın oluşturulmasına yardımcı oldu Kadınlar Profesyonel Futbol Şampiyonası. Ancak o zamanlar bulunduğu yerden, Göteborg’daki Şampiyonlar Ligi finalinde Barcelona ile karşılaşmaya hazırlanan bu yolculuk dikkat çekicidir – ve bunu tam olarak anlamak, başlangıca geri dönmeye yardımcı olur.

. / )

emma hayes celebrates after chelsea reach the champions league final by beating bayern munich.
Emma Hayes, Chelsea’nin Şampiyonlar Ligi finaline ulaşmasının ardından Bayern Münih’i yenerek kutluyor. Fotoğraf: Harriet Lander / Chelsea FC / Getty Images

Kuzey Londra, Camden’deki Curnock Street malikanesinde Hayes’in çocukluğu futbolla doluydu. Diego Maradona, Paul Gascoigne ve Gary Lineker’in bir hayranı – “Gary Lineker’in bacakları, bunları severdi! Küçük şortuyla! ” ablası Victoria gülerek diyor – erkeklerle oynadı ve oynayabileceği tek kız olduğu ilkokuldaki bir öğretmen tarafından Mary Ward adında bir kulübe yönlendirildi. Rebecca, “Herkesi yenerdik ve Emma her zaman şovun yıldızıydı” diyor. “Yaratıcı, ustalık isteyen bir oyuncuydu, golcüydü.”

Victoria’ya göre biçimlendirici bir deneyimdi: “Galiba galibiyet zihniyetini buradan aldı. . Birbiri için oynayan bir takımı vardı. Birlikte çalışan ekiplerin gerçek ruhunu öğrendi. ”

Hayes, Arsenal’in akademisine katıldı ancak yaşlı bir kayak gezisinde ayak bileğinden sakatlandı 17 ve bir daha asla oynamayacağı söylendi. Victoria, “O sadece teselli edilemezdi,” dedi. “Ona topa vurmaması gerektiği söylendi. Bu sakatlık onu değiştirdi. ”

Futbolun reddedilmesiyle Hayes, Liverpool Hope’ta Avrupa çalışmaları, İspanyolca ve sosyoloji yaptı. Niyeti casus olmaktı ve bunu istihbarat ve uluslararası ilişkilerde bir usta izledi. Sid, “Yalan söyleyip söylemediğini anlayabilir” diyor. Bütün bu numaraları öğrendi. İnsanlara nasıl suikast yapılacağını öğretmeye başladıklarında, artık gitme zamanı gelmişti. ”

Üniversite tatillerinde Hayes, babasının dahil olduğu çeşitli işlere yardım etti ve onları sergiledi. başarısının bir parçası olan iş etiği. “Sabahın beşinde kalkar, oraya kendi başına gider ve 2 yemek pişirirdi 000 baget “diyor Sid .

Liverpool’da sadece futbolda değil, yüzmeden masa tenisine kadar her konuda koçluk rozetleri almaya başlamıştı. Camden belediyesi için spor geliştirme bölümünde çalıştı ama kaşınması gereken bir kaşıntı vardı.

“Banyoda yattığını hatırlıyorum; İşte bu kadar yakınız, biri tuvalette, diğeri banyoda olur, ”diyor Rebecca gülerek. “O gibiydi: ‘Bu benim değişme zamanım. Bu sporda seçkinlerin olduğu yere, en profesyonel olduğu yere, nerede öğreneceğim, nerede büyüyeceğim ve Amerika olacak. ” Bu benim için ne kadar yıkıcı olsa da, çok kararlıydı. Bu ülkedeki kültürden, engellerden, siyasetten nefret ediyordu. ”

emma hayes with chelsea’s players last year. she left england for the us in search of coaching success.
Emma Hayes, Chelsea oyuncuları ile geçen yıl. Koçlukta başarı arayışı için İngiltere’den ABD’ye gitti. Fotoğraf: Bradley Collyer / PA

Victoria ve Rebecca onu havaalanına götürdüler , üçlü iyi bir ağlama için yolda duruyor. Hayes’in tek yön bileti $ 1 vardı , bir sırt çantası ve Long Island’daki MLS kamplarında bir iş. Dikkatini çekmek için fazla zamana ihtiyacı yoktu.

İçinde 1991 Hayes en genç oldu Long Island Lady Riders ile W-League tarihinde baş antrenör; ertesi yıl o yılın milli antrenörü seçildi 25; ve 2004 Yetersiz kaynaklara rağmen New York’taki Iona Koleji ile farklı bir yılın koçu ödülü kazandı. Eleri Earnshaw oradaki kaptanıydı. Eski Galler uluslararası oyuncusu, “Biz Chelsea değildik, en iyi takım değildik, ancak en yüksek standartları talep etti” dedi. “Bu nedenle, çok çalıştığımız ve ne kadar azimli olduğumuz için kazanabileceğimizi düşünerek her oyuna doğru veya yanlış girdik.”

Emma otobüste ekibine pembe güller ve şiir verdi FA Cup finali ve bu günlerde ekibi motive edici videolar izliyor. Earnshaw’ın ilk yılında Mark Twain’in “Dövüşteki köpeğin boyutu değil, köpekteki dövüşün boyutu” eğitim gömleklerinin arkasındaydı.

Anson Dorrance, Kuzey Carolina Üniversitesi’nde baş antrenör ve ABD kadınlarının ilk Dünya Kupası galibiyetini . Brezilya’da Futbol Antrenörleri kursu ve futbol bilgisinden “hemen etkilendi”. “Burada kursu öğretiyorum ve bu küçük sümüğün oyun için benden daha iyi referansları vardı, bu yüzden açıkça hemen ona götürdüm.”

Ama dikkatini çeken şey bilgiden fazlasıydı. “Açıkça hırslı” diyor. “Kızlarımızı ve genç kadınlarımızı yetiştirme şeklimizdeki sorun, onlara temelde diz çöktürmeyi öğretmemizdir. O zamanlar kendinden emindi ama şimdi emrediyor. Erkekleri bu kaliteye sahip oldukları için övüyoruz [ambition] ve yine de kadınları övüyor gibiyiz. ”

Dorrance için, Hayes’in ABD’den aldığı en büyük paket taktikler veya metodoloji. “Kadın futbolunda temelde Amerikan koçu statüsünden faydalandığını düşünüyorum çünkü ülkemizde kadın oyununa saygı duyuluyor … Ülkemizde sporda ataerkilliğin dişleri o kadar keskin değil.”

O zamanlar NYU’nun baş koçu olan Amanda Vandervort’a göre ABD’de işe alım hakkında daha fazla şey öğrenmek, Hayes için de önemliydi ve Iona Koleji koçunun, tasarruf etmek için gezileri işe alırken odasında kalmasına izin verecekti. para. Vandervort, “Üniversite işe alma sisteminde yoğun rekabetle uğraşıyorsunuz” diyor. “Bütçeniz ve bursunuz olmadığında oyuncuları okulunuza gelmeye ikna etmeye çalışmalısınız.”

katie chapman holds the fa cup after chelsea’s 2015 win. hayes, she says, searches for ‘a good person who you can trust and is going to fight for you’.
Katie Chapman Chelsea’nin ardından FA Kupası düzenleniyor 2015 kazan. Hayes, “güvenebileceğin ve senin için savaşacak iyi bir insan” aradığını söylüyor. Fotoğraf: David Rogers / Getty Images

Chicago’da Arsenal’de ve Chelsea’de Hayes altında oynayan Katie Chapman, eski menajerinin yetenek kadar kişiliğe de önem verdiğini ve “güvenebileceğiniz ve onun için savaşacak iyi bir insan aradığını söylüyor. sen ”.

Hayes İngiltere’ye döndü 2006 – ama uzun sürmez. Arsenal Ladies’de akademi direktörü ve efsanevi birinci takım menajeri Vic Akers’ın asistanı olarak başarılı bir büyünün ardından, dörtlü, yeni bir profesyonelin lansmanı ligi onu ABD’ye geri çekti. Chicago Red Stars ve Saint Louis Athletica onu istedi ve seyahat etmeden önce bir psişiği ziyaret etti – ilk ve tek kez.

Psişik, seçiminin bunu yaptığını söyledi. önemli değil, çünkü ana başarısını Chelsea’de elde edecekti. Vandervort, “Göbek gülüşümüz vardı” diyor. Chelsea o zamanlar amatördü, radarda bile değildi.

Chicago için tombullaşan Hayes, işe alma konusundaki yeteneğini gösterdi. Karen Carney ile sözleşme imzaladı ve 2007 genç bir Portland Koleji için taslak hazırlayın: belli bir Megan Rapinoe. Sonraki yıl yapılan eklemeler Chapman.

megan rapinoe after scoring the usa’s opening goal in their 2019 world cup final win over the netherlands. hayes signed her in 2009.
Megan Rapinoe, ABD’nin açılış golünü 2019 Dünya Kupası’nın Hollanda üzerinden final galibiyeti. 2007. Fotoğraf: Francisco Seco / AP

Sonra kovuldu. Victoria, “Başarısızlığa asla başarısız olarak bakmayız” diyor. Başarısızlık, öğrenmeye yönelik ilk girişimdi ve bu, bir takım kurmayı öğrenmeye yönelik ilk girişimiydi. Chelsea’de ikinci bir ekip kurma girişimi oldukça farklıydı. ”

Chapman, Hayes’in Chelsea’de” kitin yıkanmasından yemek yemeye ve bizim yapmamıza kadar her şeyi yaptığını “söylüyor. kendi binamız, kendi eğitim ve kurslarımıza sahip olmak. Şimdi, bu mutlak profesyonel bir kurulum ama bunu yapmak için yıllar boyunca her şey bir mücadele oldu. Her zaman herkese nasıl yardım edebileceğine bakıyor. ”

“ Ailede bu rolü oynuyor ”diyor Rebecca, ancak ailesi de başarısı için çok önemli. iyi ve kötü aracılığıyla bir destek ağı. Hamilelik haftaları 2018. Rebecca, ailesinin bir adım geri atması için çaresiz olduğunu söylüyor, “ama onu durduramadı” diyor.

“Sezonun son maçında sıkışıp kalmak için: ‘Gidemezsin, her gün haklısın.’ Annem her konuda onu çok destekledi. Wolfsburg’a gitti, devam etti 10 onunla birlikte milyon tren vardı ve sonra ebe olan kuzenimizi başka bir yolculuğa çıkarmak zorunda kaldık. gerçekten yaklaştı. Doktorlar ona yapmamasını tavsiye ediyorlardı ama o yaptı. Kendi sağlığı bile onu hiçbir şey durduramaz. Her şey takımla ilgili – kazanmak için her şeyi yapardı. ”

Yine de, Hayes’in en büyük başarısı olarak Harry’ye anne olmak budur. Yine, ailesi yardım etmek için oradadır. Bu final için dışarıdayken vardiyalı olarak evine gidecek, kendi ortamında Harry’ye bakacaklar. Rebecca, “Onu televizyonda izliyor ama sadece televizyona girmek istiyor” diyor. “Harry’ye ‘Mumya nedir?’ Diye soruyorsun ve o da ‘Bir kazanan!’ Diyor.”

Arsenal’in tarihi dördüne bir kupa daha yaklaştırdığını izlemek için Her maçtan önce kendisine mesaj gönderen akıl hocası Akers için gurur verici bir an olacak. “Eğer birinin Şampiyonlar Ligi’ni kazanarak böyle bir övgü almasını isteseydim, o olurdu” diyor.

Rebecca, Chelsea’ye ulaştıktan sonra bir saat ağladı. son. “Ve babam da yaptı – onda asla bir zayıflık ya da herhangi bir duygu göremezsiniz ama o da aynısını yaptı.” Victoria, yarı finalin son dakikalarını başının üzerinde bir yastıkla yerde geçirdiğini ve saatinin kalp atış hızının çok yüksek olduğunu söyledi.

Editörlerin seçtikleri haftalık e-postamız olan Özet’e kaydolun.

Hayes’in daha fazlasını istemesini sağlayan şey nedir? Sid, Chapman diyor. Onun en sert eleştirmeni. Hiçbir şeyden paçayı sıyırmasına izin vermiyor. Onu harekete geçiren de bu. ”

Rebecca şöyle diyor:“ Her zaman daha fazlasını ister. Asla bir ‘aferin’ ile ödüllendirilmezsiniz. Sadece: ‘Bunu yaptın, sırada ne var?’ ”

Hayes’in United Soccer’daki etkisini gördüğünü hatırladığında, isteksizce gurur duyduğunu söylüyor. ABD’de koçluk konvansiyonu. “Camden’den gelen bu küçük kız, dünyanın en büyük koçlar toplantısında tüm bu uluslararası koçlara ders veriyor: vay canına,” diyor. Bu yerlerde Emma var. Açıkçası onunla gurur duyuyorum. Bir yeteneği var, satın alamayacağınız bir yeteneği var. “

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
tr_TRTürkçe