Haberler

Thomas Tuchel: Kazanan dokunuşa takıntılı birinin zihninin içinde

C Hristiyan Heidel, Thomas’ı özetleyen bir hikayeyi hatırlarken gülüyor Tuchel’in detaylara olan takıntılı ilgisi. Mainz’in spor direktörü, “Avusturya’da bir eğitim kampındaydık ve Olympiakos’a karşı maç yaptık” diyor. Thomas çimenlere yakından bakıyordu. Otları koklayarak yüksekliği ölçüyordu. Bu saha beni o kadar heyecanlandırdı ki, saha görevlisini Mainz’a transfer etmemi istedi. Ertesi gün saha görevlisi beni aradı ve ‘Bir sözleşme hakkında konuşacağımızı duydum’ dedi. Anlaşma olmadı ama onun ne kadar mükemmeliyetçi olduğunu gösteriyor. ”

Tuchel’e Mainz’in ilk takımının başına geçtiğinde mola veren Heidel içinde 2008, Chelsea yöneticisinin mükemmellik arayışına hayran kalan ilk kişi değil. Alman Simpert-Kraemer lisesinde beden eğitimi öğreten Hans Komm, bir gencin şaşırtıcı derecede parlak bir taktik zekasına sahip yetenekli bir sporcuyu hatırlıyor.

“Bir voleybol dersi sırasında takımındaki oyuncuları takas ettiğinde görebilirsiniz. Kazan, ”diyor Komm. “Ulaşılması gereken önemli bir hedef olduğunda büyük bir disiplin gösterdi. Alkol içtiğini hiç görmedim. Çok arkadaş canlısıydı. Ama bazen son sırada arkadaşlarıyla konuşurdu ya da ayağıyla voleybol oynadığında bundan vazgeçilmesi gerekiyordu. ”

Küçük Bavyera kasabası Krumbach’ta büyüyen Tuchel , sınıfındaki en iyi futbolcuydu ve takımının Berlin’deki Alman Okullar Şampiyonası’nı kazanmasına yardımcı oldu 1987. TSV Krumbach için başrol oynadı ve FC Augsburg’a katıldıktan sonra doğru yolda olduğu görüldü 1988.

Yine de zorluklar geliyordu. Yavaş ama zeki bir savunma oyuncusu olan Tuchel, Augsburg tarafından ve Stuttgart Kickers. SSV Ulm’a katıldı taraf, Ralf Rangnick’i üç yıl sonra teknik direktör olarak atadı.

thomas tuchel (circled) after helping his team to win the german schools championship in berlin in 1987.
Thomas Tuchel (daire içine alınmış) ekibinin Almanya Okullar Şampiyonasını kazanmasına yardım ettikten sonra Berlin’de 1987. Fotoğraf: Hans Komm

Rangnick, modern Almancanın babası olarak tanımlanıyor futbol, Tuchel’in gözlerini konumsal oyuna açtı. Yine de Ulm . onu yaşında emekli olmaya zorlayan diz yaralanması .

Chelsea’yi Cumartesi günü Manchester City karşısında Şampiyonlar Ligi finaline götüren adam, iş idaresi diploması almak ve çalışmak için hırslarını ayarlamak zorunda kaldı. Stuttgart’ta bir barmen olarak.

Asla uzun sürmeyecek. Heidel, Tuchel’i “futbolkolik” olarak tanımlıyor ve oyunu daha iyi anlayan kimseyi tanımadığını söylüyor. Augsburg’un spor direktörü Andreas Rettig, Tuchel Under onların Under – koçu 2004 talepkar bir birey “100% oranında ikna oldu ”fikirlerinde.

“ Futbol hakkında düşünüyor 24 – 7 “diyor Heidel . “Her eğitimin mükemmel olması gerekir. Oyunu önceden kafasında oynar. Her şeyin plana göre gitmesi gerekiyor, özellikle taktik disiplini – oyuncuların nerede durduğu, nereye gitmeleri gerektiği. Bu, Thomas’ın çalıştırdığı takımlara karşı oynamayı çok zorlaştırıyor. ”

thomas tuchel at training with mainz in 2009.
Thomas Tuchel, Mainz ile birlikte 2009. Eski bir meslektaşım ‘Her eğitim mükemmel olmalı’ diyor. Fotoğraf: Frederik von Erichsen / EPA

Stuttgart’ın menajeri olan Rangnick ondan Under’ı yönetmesini istediğinde Tuchel’e futbola geri dönme teklifi geldi – 15 s. Almanya’nın eski uluslararası oyuncusu Andreas Beck, “Profesyonel bir kulüpte sahip olduğum ilk koçtu,” diyor. “Başka bir seviyeydi.”

Beck, Chelsea’nin maçları sırasında Tuchel’in patladığını görünce şaşırmıyor. 47 – yaşında olmak yorucu ve çalışıyor olabilir onunla zor. Ocak ayında Chelsea’ye gelmeden önce, Tuchel yanıcılığıyla tanınıyordu. Borussia Dortmund’u 2014 – 2017 ve Paris Saint-Germain’de başarılı olmasına rağmen, geçen sezon yerli bir tiz kazanmasına rağmen, Noel arifesinde spor direktörü Leonardo ile transfer politikası yüzünden aradan sonra kovuldu.

Heidel, “Thomas’ın tüm kararların bir parçası olması önemli” diyor. “Ona verebileceğin koç tipi değil 10 – 12 oyunculara ve “Onunla oyna” deyin. Genelde kaybettiğinden daha fazla oyun kazandığı için herkes şanslı. Bir kayıp varsa, bu neredeyse fiziksel acı gibidir. O çok duygusal. Oyuncuları havaya uçurabilir çünkü kazanmak için çok heveslidir. Ama aynı zamanda daha sonra onlara sarılacak biri. ”

thomas tuchel celebrates with andreas christensen after chelsea reached the champions league final.
Thomas Tuchel, Chelsea Şampiyonlar Ligi finaline ulaştıktan sonra Andreas Christensen ile birlikte kutladı. Fotoğraf: Glyn Kirk / AFP / Getty Images

Heidel bazı garip şeyler olduğunu söylese de Tuchel’in Mainz’de yolun sonuna ulaştığı anlar , ikili iyi şartlarda. Beck, “Thomas iyi bir adam, inan bana,” diyor.

Merhum Hermann Badstuber’in danışmanlığını yapan Tuchel, Stuttgart’ın Under’a taşındıktan sonra Beck’i tekrar çalıştırdı – 19günah 2004. Beck, “Oyuncularla çok sıkı bir ilişki kurdu” diyor. “Bu sadece bir oyuncu-koç ilişkisi değildi. Kardeş gibiydik. Diğer oyuncular bunu hissetti – Mario Gómez, Sami Khedira, Adam Szalai.

“Acı çekmeye istekli insanları takdir ediyor. Sonra sizi bilgi ve enerji ile besler. İyi olduğun için ondan şeker alamazsın. İltifat için bir şeyler yapmalısın. Bir keresinde şöyle demişti: ‘Seni eleştirmediğim an, bir şeylerin yanlış olduğunu biliyorsun. ”

Tuchel Stuttgart’ı Alt’a götürmesine rağmen – 19 başlığı 2005, kulüp kişiliğinden bıktı ve sözleşmesini yenilemeyi seçti ve Augsburg’un onu işe alması için kapıyı açtı. Rettig, “Bunu düşük parayla yapacağım, ancak eğitimimde beni koç olarak desteklemelisiniz” diyecek kadar zekiydi, “diyor Rettig. “Tam Uefa lisansına sahip değildi. Bir anlaşma yaptık. Köln’de altı buçuk aydı. Bu onun için çok talepkardı, ancak eğitimine yatırım yapmak istedi. ”

Tuchel, Alman Futbol Federasyonu’nda hevesli antrenörler için eski eğitim başkanı olan Erich Rutemöller tarafından öğretildi. Rutemöller, “Eğitim bilimini, spor tıbbını, fizyolojiyi ve psikolojiyi anladı” diyor. Zaten çok iyi bir öğrenciydi. Oldukça sessizdi. İzliyor ve dinliyordu. Ve zekiydi. Ne yapacağını ve farklı katılımcılarla nasıl anlaşacağını biliyordu. Ama derslerdeki büyük adam o değildi. ”

Yine de Tuchel, Augsburg’daki varlığını hissettiriyordu. “Hakemlerle sorunları vardı” diyor Rettig. “Bavyera Futbol Federasyonu’ndan davranışları için cezalar aldıktan sonra, cezaları kendisinin ödemesi gerektiğini söyledim. ‘Tamam, davranışımdan ben sorumluyum’ dedi. Onun için para meselesi değildi. Bu bir hırs meselesiydi. Kazanmak istedi. Sakinleşerek birkaç Euro biriktirmeyi düşünmedi. ”

Tuchel öğrenmek istedi. Beck, “Rangnick ile Hoffenheim’dayken, Thomas beni Augsburg’a davet etti” diyor. Rangnick hakkında bilgi istedi. Yeniliklerimiz hakkında her şeyi bilmek istiyordu. ”

Bir kimlik oluşuyordu. Tuchel, Augsburg II’nin birinci takım koçluğuna terfi etti ve havalı bir futbol oynadı. Yine de Rettig hayal kırıklığı hissetti. “Bu seviyede oyuncuların fikirleri ile kalitesi arasında bir boşluk vardı” diyor.

Yeni bir meydan okumaya meraklı olan Tuchel, Mainz’in Altında oldu – 2008. Dortmund’a katılmadan önce Jürgen Klopp’un Mainz’e ilham verdiğini gören Heidel, hiç bu kadar ilginç bir antrenörle tanışmamıştı. Mainz Under’ı kazandığında not aldı – 19 Tuchel’in ilk sezonunda belirleyici maçta Dortmund’u yenerek şampiyonluğu. Heidel, “Jürgen ile izledim,” diyor. “Jürgen’in şöyle demesinden sonra: ‘Vardı 10 Dortmund için daha iyi oyuncular ama daha iyi bir takıma karşı kaybettiler. ”

Heidel kumar oynadı, sorarak 34 – başlangıçta Mainz’in menajeri olacak yaşında bir acemi 2009 – 10 mevsim. Tuchel şok olmuştu. Mainz, Bundesliga’ya yeni terfi almıştı ancak etkisi anında gerçekleşti. Ekibi nefesini kesti: taktiksel olarak esnek, hızlı ve organize. Beck, “Oyuncuları yüzünden stresli hissettiniz” diyor. Onlara karşı nasıl oynanacağını bilmiyordun. Çok keskinlerdi. Hangi takımın oynayacağını tahmin edemezdiniz. Her zaman yeni bir planları vardı. ”

thomas tuchel celebrates with andreas christensen after chelsea reached the champions league final.

thomas tuchel after being appointed as mainz’s manager in 2009.
Thomas Tuchel, Mainz’in thomas tuchel (circled) after helping his team to win the german schools championship in berlin in 1987. menajeri olarak atandıktan sonra . Fotoğraf: Thomas Lohnes / DDP / AFP / Getty Images

Mainz’de Andre Schürrle ve Lewis Holtby’ye ilham veren Tuchel bir yenilikçiydi. Pas ve hareketi iyileştirmek için antrenman sahasının köşelerini kesti. Oyuncuların tenis topu ellerinde tuttukları takdirde rakipleriyle boğuşmayı bırakacaklarına karar verdi.

Eşi Sissi ile iki küçük kızı olan Tuchel’in bir futbol profesörü olarak bilinmesi şaşırtıcı değil. Mainz küçük bir kulüptü ancak Eylül’de Bayern Münih’te kazanarak büyük bir sansasyon yarattı 2010. Rutemöller, “Yıllardır bunu dersimde taktiksel düşünmenin bir örneği olarak kullandım” diyor. “Bir çeşit 4-3-1-2 idi ve çok ilginçti. Hücum ve savunmada bir planı vardı. ”

Mainz ağırlıklarının üzerinde yumruk atarak Avrupa Ligi’ne katılmaya hak kazandı. ve o yıl Bayern’i yine yendi. Tuchel’in personeli basını taradı ve bir taktik blogu olan Spielverlagerung’a rastladı. Genç blog yazarlarından ikisi, şu anda Borussia Mönchengladbach’ta müdür yardımcısı olan Rene Maric ve son zamanlarda Hajduk Split’te müdür yardımcısı olan Martin Rafelt idi. Tuchel’in video analisti Benjamin Weber onları Mainz’in menajeri ile bir toplantıya davet ettiğinde heyecanlandılar. Maric ve Rafelt’ten ara sıra Mainz’in rakipleri hakkında keşif raporları vermeleri istendi.

Rafelt, “Thomas çok açıktı” diyor. Bizimle ilgilendi. Futbolu nasıl geliştirebileceğimizle ilgili tüm fikirlerimizi yazmamızı istedi. Bunun çılgınca ya da aptalca olabileceğini söylüyordu – her şeyi bir kenara bırakın.

“Swansea hakkında yazdığım bir makaleyi sordular. Bu Swansea’nın Premier Lig’deki ilk sezonuydu ve Man City’yi yendiler. Makale, aşağı bir takım olarak oynayarak kazanmak hakkındaydı. Mainz hala karşı saldırı odaklıydı. Onlar için daha aşağı olmaları ilginçti, ancak yine de sahiplenerek bir şeyler yapabiliyorlardı. Thomas merak ediyor ve anlamadığı şeyleri bulmak istiyor. ”

Mainz, Pep Guardiola’nın Bayern’ini bozabilecek birkaç takımdan biri oldu. Heidel, “Bir zamanlar otobüsteydik ve Guardiola hakkında bir belgesel vardı” diyor. “Bir çeşit örgü desenine benzeyen bir harita gösterdiler. Ancak bu, Guardiola’nın oyuncularının geçiş modeliydi ve Thomas bunu iki saat boyunca inceledi. Bu kalıbı öğrenmeye takıntılıydı. ”

Tuchel’in daha fazlasına ihtiyacı vardı. Mainz’den yedi yıl önce izinli bir izin için ayrıldı ve bu sırada Guardiola ile Münih’teki bir restoranda akşam yemeğinde yoğun bir taktik sohbeti yaptı. Klopp’un 2014. Tuchel enerji veren bir varlıktı ve Dortmund ilk sezonunda parlak bir futbol oynadı ve Guardiola’nın City’ye katılmadan önce Bayern’deki son şampiyonluğu için çok çalışmasını sağladı.

thomas tuchel and pep guardiola before borussia dortmund’s game against bayern munich in march 2016.
Thomas Tuchel ve Pep Guardiola, Borussia Dortmund’un Mart ayında Bayern Münih’e karşı oynadığı maçtan önce 2016. Fotoğraf: Boris Streubel / Getty Images

Yine de uzun sürmez. Klopp ile karşılaştırıldığında, Tuchel uzak görünüyordu. Hiyerarşi ile ilgili gerilimler büyüdü. Dortmund en iyi oyuncularını elinde tutamadı ve Tuchel hayal kırıklığını gizleyemedi ve oyuncularını yordu. Sergei Wenergold adlı bir adam, Nisan ayında Monaco’ya karşı Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinden önce Borussia Dortmund’un takım otobüsünü havaya uçurmaya çalıştığında ruh hali karardı ve pek de yardımcı olmadı. .

Saldırıdan sonra yönetim kurulu ile ilişkiler daha gergin hale geldi ve DFB Pokal finalinde Wolfsburg’a karşı kazanılan zafer, Tuchel’in ikinci sezonunun sonunda ayrılmasını engellemeye yetmedi . Dortmund’un CEO’su Hans-Joachim Watzke, o zamandan beri yöneticiyi “zor biri” olarak nitelendirdi.

Beck, “Thomas’ın çok komik bir yanı var” diyor. “O bir aile babası ve sıcak bir tarafı var. O çok zekidir. Ama içinizde çok sıcak bir şey olduğunda, çok soğuk bir şey de olur. Her iki tarafa da ihtiyacınız var. ”

The Fiver: kaydolun ve günlük futbol e-postamızı alın.

PSG’ye katılmadan önce Bayern’i geri çeviren Tuchel

, insanlarla nasıl bağlantı kurulacağını bilir. Neymar ve Kylian Mbappé’yi Paris’te motive etti. PSG, Bayern’e yenilmeden önce geçen sezon Şampiyonlar Ligi finaline ulaştı.

PSG’nin kaybı Chelsea’nin kazancı oldu. Tuchel, Frank Lampard’ın yerini aldığından beri sıcaklığından ve taktik zekasından etkilenmiştir. Chelsea’yi uyumlu bir birime dönüştürdü ve onları içeriye taşıdı 90 dakikalarca muhteşem olsa da, Şehre karşı zafer Tuchel’in Guardiola’nın vefatını çözmesine bağlı olacak desenler. Mükemmel plana ihtiyacı olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
tr_TRTürkçe