Haberler

Virgil van Dijk: 'Bazıları bunu kolaylaştırmamı öneriyor, ancak her oyun zor'

E tam modern orta yarının takdir ettiği gibi bir oyuncu övüldü İster oyunun estetik tarafı ister daha tarımsal olsun, yaşamın tüm yönleri pozisyonda. Virgil van Dijk ve son nefesini tutan, duvara dönüş savunması bariz bir yatak arkadaşı gibi görünmüyor, ancak modern kardeşlerinin onu benimsemediği fikrini reddediyor.

“Bence bize çok oluyor” diyor. “2019 Şampiyonlar Ligi’ne bakın final. Bir gol atabiliriz ve rakip oyunu denemek ve kazanmak için mümkün olan her şeyi yapmaya çalışıyor. Madrid’de Tottenham’a karşı duvara dayandık ve evet, bu normalde sahip olduğumuzdan farklı bir durum çünkü evet, genellikle saldırıyoruz ve ileriye doğru bastırıyoruz, ancak düşmemiz ve organize etmemiz gereken zamanlar var. ve oyunun bu kısmında neşe duymalısınız.

“İlerlemek, topu yüksekte kaybetmek, ama çok yüksekte kazanmak ve ön ayak olmak istiyorsun. Tekrar oynayabileceğimi düşünerek sahadan çıkmak istiyorum. Bu mükemmel bir oyun olurdu, çünkü bu hepimiz mükemmel olduğumuz anlamına gelirdi, hepimiz işimizi yaptık; ama o zor anlardan kesinlikle keyif alıyorum.

“O sezon, grup aşamalarında kazanması gereken Napoli’yi oynadık. Sonunda 1-0 yüksekteydik ve gerçekten baskı altındaydık, ancak Allison, “Bir hedef, dışarıdayız” diye bilerek kurtarmayı sağladı. Allison o kurtarışı yaptığında, ona gittim ve onun attığı gibi kutlama yaptım! Çok önemli hissettiriyor ve Şampiyonlar Ligi’ni kazanmamıza yardımcı oldu. Her iki taraftan da zevk alıyorum. Yine de rahat olmayı tercih ederim. Belki sadece benim.

“Barcelona’ya karşı yarı final ikinci maçına bakın. Üç gol düştü, sonra dört yukarı, tek bir gol bildiğimiz için oyundan çıktık. O gece, şimdiye kadarki en iyi oyunu oynayacağını düşündüğüm Lionel Messi’ye karşı temiz bir sayfa tutmak inanılmazdı. ‘

virgil van dijk and alisson celebrate beating barcelona
Virgil van Dijk ve Alisson, . Savunma oyuncusu, ‘O gece Lionel Messi’ye karşı temiz bir sayfa tutmak inanılmazdı’ diyor. Fotoğraf: Alex Livesey – Danehouse / Getty Images

Taktik fauller, merkez savunma oyuncularının önündeki çizgiler bozulduğunda bek ve orta saha oyuncularından gelir. Bugün, orta yarıya “ayaklarınızın üzerinde durması” çağrısı yapılıyor, üstesinden gelmemesi söylendi, ancak son savunma hattı olarak ve bir orta yarı oyununun eski sert ve yuvarlanışını özleyen izleyicilerle, hala orada mı? Taraftarları ve forvet oyuncuları aynı şekilde ürküten takasın püf noktaları?

“Her şeyden önce üzerimizde yüz kameramız var!” Van Dijk diyor. “Şahsen benim için insanları incitmeyi sevmiyorum. Sadece adil oynamak ve kazanmak istiyorum. Ben buyum. Farklı taktiklerle kazanmaya çalışacak bir adam değilim.

“Bazıları oyunu kolay göstermemi öneriyor ama güven bana, her oyun çok zor. Dünya çapındaki forvetlerle, çok fiziksel forvetlerle oynuyoruz ve asla ‘Bu kolay’ diye düşünmüyorum. Belki de rakibimin öyle olduğumu düşünmesini istiyorum. Roger Federer’e bakın. Onu tenis oynarken görürseniz, terlemediğini düşünürsünüz. Zihinsel olarak, denemediğini düşünen rakibi için çok zor olmalı.

“Bazen böyle düşünüyorum. Rakibin başına gelmeye çalışın, onunla konuşarak, onu tekmeleyerek değil, ama bugün iyi oynayacaksa veya gol atacaksa, adım atması gerektiğini düşünmesini sağlamaya çalışın. Evet, kendi yeteneğinizden emin olmalısınız, aksi takdirde insanlar üzerinize yürür. Oyun kazanmanın başka yolları da var; insanları kovmak ya da lanetlemek zorunda değilsiniz. ”

Oynamak isteyen modern orta yarı hala bir dereceye kadar şüpheyle karşılanıyor. Bir İngiliz orta yarı topu alıyor, pas arıyor, pası geri almak istiyor, işleri ilerletiyor, gülümsüyor, kibarca alkışlanıyor, ancak çoğu zaman düşünceler en kötü durum senaryosuna koşuyor. “Olmayı bekleyen bir hata” diye mırıltı geliyor.

Van Dijk bunu yapmıyor. “Pozisyon bugün daha önemli. Çok daha fazla. Günümüzde özellikle topa sahip olmayı seven takımlar için arkadan oynamak çok büyük bir şey. Dünya futbolundaki daha büyük takımlar, kendi kutularında ve çevresinde bile topta rahat olan oyunculara sahip olmak istiyor. Baskı altında olmak, topa giren oyunculara çok yardımcı olabilir.

The Fiver

“Gün içinde, belki orta yarıların dahil olmaması bekleniyordu. Topu orta saha oyuncularına verin ve sonra göreviniz savunma organizasyonunun orada olduğundan emin olmak ve hedefi savunmaktır. Şimdi herkes dahil oluyor. Hala bu görevleri yapmak zorundasınız, ancak savunuculardan çok daha fazla talep var ve pozisyon gelişti. Beklerin pozisyonu da değişiyor, Liverpool takımımızda neredeyse kanat oyuncuları gibiler ama savunmalarını da yapmaları gerekiyor. Oyun geliştirildi. Her parçasından zevk alıyorum. Ben topa sahip olmayı seven bir oyuncuyum ve umarım takıma sadece savunmada değil hücumda da yardımcı olacak iyi kararlar veririm.

thou shall not pass - leo moynihan. book cover
Geçemezsin – Leo Moynihan. Kitap kapağı

“Biz Pas seçmekten korkmayan Alisson var. En önemli şey, bunu yapabileceğinizi düşündüğünüz zaman yapmanızdır, uğruna zekice davranmamak. Baskı altında hissediyorsam ve tehlike seziyorsam, Alisson’a topu öne atmasını söyleyebilirim ve ikinci top için oynarız. O çeşitliliğe sahibiz, onu kısa ve uzun oynayarak karıştırabiliriz. Bu önemli ve gerçek güçlerimizden biri.

“Uyum sağlayabiliriz. Günün sonunda sen sorumlusun. Topu istiyorsam ve hata yaparsam, bu benim hatamdır. Doğru gitmeyeceğini hissediyorsam kendimi o duruma sokmak istemiyorum. Neden yaptın? İyi görünmek için? Mümkün değil! ”

Geçemezsiniz’den Alıntıdır : The Anatomy of Football’s Center-Half by Leo Moynihan (Bloomsbury, £ 16. 95). Hemen satın alınabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
tr_TRTürkçe