Haberler

Zinedine Zidane'nin Real Madrid'den ayrılması her iki tarafa da uygun görünüyor | Sid Lowe

“O ne gün varım, bir gün ben ‘ Ben yokum, sonra biraz içerideyim, sonra çekeriz ya da kaybederiz ve yine dışarıdayım, ”dedi Zinedine Zidane. Bu, Şubat ayının başlarıydı ve neredeyse dört ay sonra, gerçekten dışarıda olmasının bir nedeni de budur. Perşembe sabahı 10. 30, Real Madrid yöneticisi Valdebebas’a gitti. İki saat sonra arabayı terk ettiğinde, resmi olarak eski Real Madrid teknik direktörüydü. Tekrar. Bir gece önce bazı oyunculara Santiago Bernabéu’nun ateşte görüntülendiği sırada söylemişti.

Kulübün ayrıldığını doğrulayan ifadesi hemen sonra yayınlandı. öğlen. Özellikle coşkulu ve sadece uzun kelimeler. Bir basın toplantısı veya veda planı yok; Kulübün medyası sayfayı çevirmeyi seçti, açıklamanın ardından sessizlik okudu. Zidane’in şahsen veda edebileceği tek oyuncu, Valdebebas’ta rehabilitasyondan geçen Lucas Vázquez’di.

Açıklama kısaydı ama yeterli demişti, ana mesaj verilmişti: bu onun kararı, bizim değil. Ayrılmayı seçmişti; yapabildikleri tek şey buna saygı duymaktı. Ve ondan bir daha bahsetme. Bu, Zidane’nin üçüncü kez uzaklaşması: bir oyuncu olarak, iki kez de menajer olarak. Karar her defasında tek taraflı olduğunda, her sözleşmeye girdiğinde ve her seferinde hala ödenmesi gereken herhangi bir maaşından feragat etti. Bu para çok fazla. Bu ayın başlarında “Kulüp için bunu çok kolaylaştıracağım” dedi.

Ama bu sadece kendisiyle ilgili olduğu veya kendisini zorlanmış hissetmediği anlamına gelmez. kapı. Bunlar boşlukta alınan kararlar değil, kulüp onun ayrıldığını gören koşulları yaratmada suç ortağı.

Ne de şaşırmıyorlar: Madrid bir süredir bunun geleceğini biliyordu. Sonrasında olacakları bir başkasının tanımlaması fikrini hoş karşılamamalarına rağmen, onlar da buna hazırlıklıydı. İyimser olduklarına dair bir değişiklik arayışı başlamıştı ve Max Allegri sadece İtalyanların başka fikirlere sahip olabileceğini bulmak için imza atmasıyla sonuçlanacaktı. Ve böylece, Antonio Conte ve Mauricio Pochettino gibi diğer adaylara, ya da öyle umuyorlar. Bir de B takımına koçluk yapan Raúl var.

Zidane bir süredir alenen ve özel olarak bir adam gibi konuşuyor. Geçenlerde oyunculara sezon bitmeden gideceğini söylediği haberleri yalanladı – “bunu neden şimdi söyleyeyim?” itiraz etti – ama kesinlikle bazıları onun sözlerini böyle yorumlamıştı. Medyada da ipuçları giderek ağırlaştı ve sorgulama her zamankinden daha ısrarcı oldu.

Ancak bu yeni değil. Bir düzeyde, Mart ayında teknik direktör olarak geri döndüğü an oradaydı 2019, bir şekilde mecbur kalması dışında hiçbir şeye tamamen ikna olmadı. Ondan önce bile: Mayıs ayında en tepede dışarı çıktığında 2018, üç kez Şampiyonlar Ligi galibi, bu sadece başarabildiği için değildi, çünkü cehennem bir zaman ve gidilecek bir yoldu. Döndüğünde otorite konumundaydı ama bu asla ebedi olmayacaktı. Kazanmamak bile bunu garanti eder.

alcoyano’s midfielder juanan casanova (left) celebrates after scoring his side’s spanish cup winner against real madrid.
Alcoiano’nun orta saha oyuncusu Juanan Casanova (solda) Real Madrid’e karşı kendi takımının İspanya Kupa galibini puanlıyor. Fotoğraf: Manuel Lorenzo / EPA

“Kafesteymiş gibi iki haftadır hapsedildim ve kendimi kavga ediyormuş gibi hissediyorum,” dedi Zidane, gidip buldu bir. Covid testi pozitif çıktı – 19 ve evde izole, takımının mücadelesini seyrediyor. Kupadan üçüncü kademe Alcoyano’ya, Süper Kupa’dan Athletic Bilbao’ya karşı ve görünüşte lig dışındayken, Avrupa’da da uçtular, Shakhtar Donetsk’e iki kez mağlup oldular ve grubu geçememe ihtimaliyle karşı karşıya kaldılar. İlk seferinde.

Elbette ilerleme kaydettiler, ki bu yol olma eğilimindeydi, Zidane eski muhafızlara tekrar güveniyor ve başka bir krizi atlatıyor. Bir basın toplantısında gruba saygı duyulmasını istedi. “Kızgınım” dedi.

Herkesin hatırlayamayacağı kadar kızgındı ve odak noktası, kulübe bu kadar çok şey vermiş bir nesle bir tane daha izin verilmesi yönündeki taleplerine odaklandı. Nihayetinde onu içerecek bir nesil, unvanı savunma sezonu. Ve sonra, değişiklikler olacağını söyledi. Bu onu içerir. Neredeyse kesinlikle bir sözleşme uzatması almak istediği ancak hala imzalamamış olan kaptan Sergio Ramos’u kapsayacaktır.

“Değişikliklerle ilgili pek çok şey hakkında çok şey söyleniyor. Koç, ama sonuna kadar savaşacağız ve saygıyı hak ediyoruz. Yüzüme benden kurtulmak istediğini söyle, arkamdan değil, ”dedi Zidane gazetecilere, ancak söylediği sadece onlar değildi.

The Fiver: kaydolun ve günlük futbol e-postamızı alın.

Biliyor kulüp, her zaman söylenir ve bu doğrudur – iyi ya da kötü. Söylentilerin ve saldırıların her zaman hiçbir yerden çıkmadığını bilir; Shakhtar’a karşı yenilgiye uğradıktan sonra işten atılmasının saatler uzakta olduğunu iddia eden raporların uydurma olmadığını biliyordu. Fısıltıların nereden geldiğinin, bazı tribünlerin klübün içinden belirli sesleri dışarıya taşıdığının, eleştirilerin dolaylı olarak ama tam anlamıyla kamuoyunda pek de ustaca yayınlanmadığının, ona duyulan güvensizliğin süzüldüğünün ve fikirlerin havada süzüldüğünün farkında.

Bu yüzden, onu görmeye, bir şeyler kazanmak için savaşmaya, çok şey başardığı bu oyuncuların – kendine izin vermesine –

eklemelerine izin vermeye yemin etti. antrenör olarak onunla kazandıkları kupalar, her biri 24 oyunlar. Birlikte rekabet ettiler ve çizginin bir yerinde zamanın geldiğine karar verdi. Onun için ve onlar için daha iyiydi. Sezon kapanırken, kutlanacak bir unvan yok, bu sefer zirvede ayrılma yok, Zidane’e Real Madrid’in farklı bir teknik direktör altında gelişip gelişemeyeceği soruldu. “Kesinlikle” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
tr_TRTürkçe